How to Stream the 31st Annual Spirit Awards

kumail
Co-host Kumail Nanjiani arrives at the 31st Independent Spirit Awards in Santa Monica, California February 27. Danny Moloshok/Reuters

A day before the contentious, whitewashed Academy Awards ceremony is scheduled to air, Film Independent will be holding its 31st annual Spirit Awards. The show, hosted by Kumail Nanjiani (Broad City, Silicon Valley) and Saturday Night Live's Kate McKinnon, will kick off on Santa Monica Beach Saturday afternoon.

The Spirit Awards' refreshingly diverse categories are stacked with big-name indie favorites, including Todd Haynes' Carol and Beasts of No Nation, starring Idris Elba. Sean Baker's Sundance standout Tangerine, shot entirely on an iPhone and probing one day in Los Angeles's red light district, is nominated for the Best Feature and Best Director categories, with newcomers Kitana Kiki Rodriguez and Mya Taylor garnering nods for Best Female Lead and Best Supporting Female, respectively.

IFC's got your back in case you miss the ceremony, and will livestream the ceremony from 2 p.m. PST onward.

And here are the nominees:

Best Feature

Anomalisa
Beasts of No Nation
Carol
Spotlight
Tangerine

Best Director

Sean Baker, Tangerine
Cary Joji Fukunaga, Beasts of No Nation
Todd Haynes, Carol
Charlie Kaufman and Duke Johnson, Anomalisa
Tom McCarthy, Spotlight
David Roger Mitchell, It Follows

Best Screenplay

Anomalisa
Bone Tomahawk
Carol
The End of the Tour
Spotlight

Best Female Lead

Bel Powley, The Diary of a Teenage Girl
Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Rooney Mara, Carol
Kitana Kiki Rodriguez, Tangerine

Best Male Lead

Christopher Abbot, James White
Abraham Attah, Beasts of No Nation
Ben Mendelshon, Mississippi Grind
Jason Segel, End of the Tour
Koudous Seihon, Mediterranea

Best Supporting Female

Robin Bartlet, H.
Marin Ireland, Glass Chin
Jennifer Jason Leigh, Anomalisa
Mya Taylor, Tangerine
Cynthia Nixon, James White

Best Supporting Male

Kevin Corrigan, Results
Paul Dano, Love & Mercy
Idris Elba, Beasts of No Nation
Richard Jenkins, Bone Tomahawk
Michael Shannon, 99 Homes

Best Documentary

Best of Enemies
Heart of a Dog
The Look of Silence
Meru
Russian Woodpecker
(T)error

Best First Feature

The Diary of a Teenage Girl
James White
Manos Sucas
Mediterranea
Songs My Brothers Taught Me

Best First Screenplay

The Diary of a Teenage Girl
Me and Earl and the Dying Girl
Mediterranea
The Mend
Room

Best Editing

Beasts of No Nation
Heaven Knows What
It Follows
Room
Spotlight

Best Cinematography

Beasts of No Nation
Carol
It Follows
Meadowland
Songs My Brothers Taught Me

Best International Film

Embrace of the Serpent
Girlhood
Mustang
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
Son of Saul

John Cassavettes Award

Advantageous

Christmas, Again

Heaven Knows What

Krisha

Out of My Hand